Médiavariációk a populáris kultúrában a Kutatók Éjszakáján

Megszokott, hogy előadásokkal és játékokkal várják a Kutatók Éjszakáján az ide érkezőket a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék oktatói és a szak hallgatói. Ez 2024. szeptember 27-én is így volt. Az idén is kitettek magukért az előadók és a szervezők.

A programkínálat tartalmas volt, megmutatta a tanszék és a Mediális Kultúratudomány doktori alprogram szellemi sokoldalúságát és frissességét, a fókusz a populáris médiaműfajok intermedialitásán volt (erre utal a Médiavariációk cím). A rendezvény egészét a jó hangulat és a vendégszeretet hatotta át, a középiskolás célközönség mellett jelen voltak már nem diákkorú külsős érdeklődők is, ráadásul a szak összes évfolyamáról sokan jöttek el, s a hagyományoknak megfelelően benézett pár volt hallgató is.

A 17 órától 22 óráig tartó rendezvény két teremben zajlott párhuzamosan, de az időbeosztás lehetővé tette, hogy az érdeklődők minden programelemre eljussanak. Folyamatosan lehetett látogatni az Így neveld a hősöd – Kollaboratív karakteralkotás című asztali szerepjátékot. A lebonyolításban a tanszéken működő szerepjáték kutatócsoport tagjai, oktatók és doktori ösztöndíjasok vettek részt Mészáros Péter egyetemi tanársegéd vezetésével. Itt kicsik és nagyok is tökéletesen megtalálták a helyüket: kiskamaszok és szüleik, középiskolások és tanáraik, egyetemi hallgatók és kutatók egyaránt játszottak. Az játékmesterek figyeltek arra, hogy mindenki számára élvezetes legyen a részvétel: nagyon kellemes, családias légkörben mentek le a kb. félórás körök.

A másik teremben 18 órától Nagy Orsolya egyetemi tanársegéd nyitotta az előadások sorát Epic – Egy musical megszervezése a TikTokon című bemutatójával. A szinte teltházas előadás a görög mitológia köré épült. Beleláthattunk egy rajongói tartalomgyártó grafikus és egy nemzetközileg elismert musical szerzője között zajló együttműködésbe. Ezt követően Molnár Kincső-Bernadett doktori ösztöndíjas hallgató előadása a szerepjátékok világába invitált minket. Egy sikeres adaptáció történetét mesélte el a Vox Machina legendájára fókuszálva. Megtudtuk hogyan lett néhány szinkron színész hobbi tevékenységéből sikeres animációs sorozat. A médiumok közötti átmenet itt is funkciót kap: szórakoztat és új ajtót nyit meg az asztali szerepjáték felé.

Oláh Szabolcs egyetemi docens a populáris kultúra egyik globális sikersztorijáról beszélt: Taylor Swift The Eras Tour című megakoncertjét és az azt dokumentáló mozifilmet helyezte médiaipari és médiaesztétikai kontextusba. Benéztünk a filmkészítés kulisszái mögé, magyarázatot kaptunk arra a jelenségre, hogyan vált a filmvetítés újszerű mozieseménnyé, ahol a rajongók táncolnak, énekelnek és az énekesnő ikonikus ruháiban buliznak a vászon előtt.

Az estet Énekes András Előd egyetemi tanársegéd előadása zárta: a folkmédia fogalmát vezette be. Azokról a mozgóképes tartalmakról beszélt, amelyek a közösségi médiában jelenítik meg a néptáncot, ám vitatható módon alakítják a tánchagyomány képét azok számára, akik nem a táncházakban, de már nem is a televízióban, hanem csak a Facebookon vagy a TikTokon találkoznak vele – ez a ,,kontent” (veszélyes) hatalma. Vajon a személyes találkozások a folklórral felül tudják-e írni az online médiumokban közvetítődő téves képzeleteket? Az előadások után Oláh Szabolcs tanszékvezető röviden értékelte a rendezvényt.

„A tanszék oktatói, doktori ösztöndíjasai és a szak hallgatói a Kutatók Éjszakáját mindig közösségépítő programnak szervezik, a tanév első tudományos-ismeretterjesztő eseményének tekintik és ünnepnek élik meg.”

„Idén a másodéves hallgatók voltak a szervezők a Marketing kurzusunk keretében. Alkalmuk nyílt megtapasztalni, hogyan kell közönséget szervezni, helyszínt berendezni, vendéglátással vonzó atmoszférát teremteni és váratlan helyzeteket kezelni. A szervezést sokan dicsérték. Ami a tartalomkínálatot illeti, arra törekszünk, hogy a közönségünket ráhangoljuk néhány izgalmas trendre, olyanokra, amelyek sokakat érdekelnek, de magyarázatra szorulnak. Etikai kérdés számunkra, hogyan adhatóak tovább a kultúra hagyományos értékei technomediális közegben. Ezért fókuszáltunk idén a médiavariációkra: a médiaműfajok közötti csúszó átmenetekre.”

Szöveg: Kecskeméti Zsófi

Fotók: Frei Zsófia, Buka Ildikó

FacebookTwitterGoogle+tumblrLinkedInDiggPinterestRedditEmail

Szólj hozzá a bejegyzéshez!

hozzászólás