Ahol egy ajtó bezárul, ott kinyílik egy másik

A velünk történő negatív események valaminek a végét, vagy éppen a kezdetét jelentik? Attól, hogy valami jelenleg rossz, még jót is eredményezhet a jövőre nézve: az Imagine Dragons legújabb albumát a –minden – életben bekövetkező drasztikus pillanatok inspirálták. A Loom címet viselő lemez, mely az együttes hatodik stúdióalbuma, 2024 júniusában jelent meg.

Az Imagine Dragons 2008-ban alakult Las Vegasban, széles körű ismertségre pedig 2012 szeptemberében tett szert a Night Visions című korongjuknak köszönhetően, amely a második helyre került a Billboard 200 slágerlistáján. Az elmúlt 16 évben számos slágerrel rukkoltak elő, a hírnevük azóta is töretlen. Zenéik főként alternatív rock, pop-rock és electropop műfajokba sorolhatók. Az együttesnek jelenleg csupán három tagja van: az énekes, Dan Reynolds, a gitáros, Wayne Sermon, valamint Ben McKee, a basszusgitáros. A banda dobosa, Daniel Platzman augusztusban jelentette be, hogy kilép a zenekarból, mert filmrendezői karrierjére szeretne fókuszálni.

Ez az Imagine Dragons első olyan albuma, melyet hivatalosan is csak trióként alkottak meg, a fentebb már említett váratlan fordulat miatt. Ezzel magyarázható az albumborító koncepciója is: egyszerre valaminek a vége és a kezdete, így a volt dobosuk sem látszik már rajta. Nem lehet pontosan megállapítani, hogy mögöttük a nap éppen felkel vagy lemegy. Új felfogás, új koncepció és ezzel együtt egy új korszak várta a rajongókat. Ütős kilenc számmal robbantak be, mindegyik a maga módján különleges, hozza a megszokott Imagine Dragonsra jellemző, egyedi stílust.

Az eddigi albumaikhoz képest a Loom jóval kevesebb dalból áll: ez az alkotás mindössze kilenc dalt tartalmaz. Az utóbbi években érezni lehetett az Imagine Dragons-szal kapcsolatban, hogy a mennyiség a minőség rovására megy.

Főként a két évvel ezelőtt megjelent, Mercury nevezetű opuszuk ennek az ékes példája, amely ugyan „csak” két lemezből áll, mégis összesen 32 szám található rajta. Valljuk be, ez nagyon sok. Éppen emiatt 3-4 dal kivételével a zenészek nem is eredményeztek kiugróan nagy lelkesedést a rajongóknál. A Loom-mal azonban sikerült felülkerekedni ezen a helyzeten, és a kevesebb néha több alapon nagyobb sikert értek el, és rácáfoltak az őket ért támadásokra.

Az első dal az albumon a ‘Wake Up’ címet kapta. E szám esetében a szöveg nem olyan jelentős, főként ugyanazon mondatok ismétléséből áll, viszont a ritmusa nagyon különleges. Én inkább a videóklipet emelném ki, mivel teljes összhangban van a dal üteme annak dinamikájával. Egy nagyon intenzív, de nehezen követhető vizuális élményt ad. A videót kikockázva a szemfülesek észrevehetik, hogy tele van rejtett jelekkel. Egy-egy másodperc erejéig felvillannak képek, amik a már meglévő dalokra utalnak vissza. Néhány esettel szemléltetve: 1:46-nál a ‘Bones’ című számukra vonatkoznak a csontvázak, 1:58-nál az ‘On Top Of The World’ nyitóképét látjuk, 2:06-nál pedig cápák bukkannak fel, ami a ‘Sharks’ című dalukra utal. Ez a megoldás okos módja a korábbi alkotásokra való hivatkozásnak, ugyanakkor csak azok számára nyilvánvalóak a sugallatok, akik már régóta nyomon követik Reynoldsék munkásságát, és szinte az összes zenéjüket ismerik.

Az albumon három olyan szám van, mely stílusából, dallamából kifolyólag kissé kilóg a megszokott tematikából. Az első a Nice To Meet You’, a második a Fire In These Hills’, a harmadik pedig a Don’t Forget Me’. Utóbbi egy érzelmes, lassú darab, ami egy szerelmi történetet mesél el. Egyfajta vallomásként funkcionál, ha hozzávesszük az információt, miszerint a frontember nemrég vált el a feleségétől.

After the party and people all fade
That’s when I miss you the most
Try to forget you, but can’t find the way
Guess that’s just life, I suppose.

But I miss you when you’re gone
And I know that life moves on
But I can’t just replace you with this much regret
Please, don’t forget about me

Ezekben a sorokban mindennapi jeleneteket idéz meg a dal, amelyeket mi magunk is könnyen el tudunk képzelni. Olyan módon lehet azonosulni a hallottakkal, hogy szinte arcon csap a valóság. Engem nagyon megérintett ez a fajta őszinteség a frontember részéről, legutóbb a Next To Me’ daluk váltott ki bennem ugyanilyen érzéseket.

A Nice To Meet You’ elég nagy meglepetést okozott, hiszen teljesen eltértek a megszokott sémától, egy eddig tőlük nem várt szöveggel és ritmussal rukkoltak elő. Első hallgatásra teljesen Maroon 5-hatása van, néhány helyen még az ének is hasonlít Adam Levin hangszínéhez. Bohókás stílusú, fülbemászó dalocska, a refrénje végtelenül egyszerű. Az együttes egyik jellegzetessége a komoly mondanivaló, fontos üzenet közvetítése a dalszövegen keresztül, ez azonban ebben a dalban egyáltalán nem tudott megvalósulni.

Dan Raynolds teljesen másik oldalát ismerhetjük meg a Fire in These Hills’ által, ugyanis itt egy kétségbeesett, elkeseredett énje mutatkozik meg. A frontember az utóbbi években beismerte, hogy sajnos a depresszió és a megfelelési kényszer sem ismeretlen számára. Az alábbi sor is teljes mértékben erre utal: ,,I’m so tired, can I please come home? I’ve run so far, can I, can I come home?”

Az ,,I don’t think that I’m strong enough. I don’t think that I’m enough.” mondat azt sugallja, hogy nincsen magával vagy éppen a saját képességeivel megelégedve, a ,,The more we try, the more we fail” és az ,,I fear I might die alone” részek pedig reményvesztettséget sugároznak.

A dal különlegessége mégis az, hogy a zenei alap nem ezekre utal, hanem kifejezetten vidám kedélyállapotot áraszt, ezért csak az dallamot hallva azt hihetnénk, hogy ez egy kedves, hangulatában üde színfolt a lemezen. Ám ha a dalszöveget nézzük, rájövünk, hogy többek között olyan súlyos kijelentések hangzanak el, melyek alapján jogosan merülhet fel bennünk aggodalom a frontemberért.

A Loom sikeréhez továbbá az is hozzájárul, hogy az album leghíresebbé vált, Eyes Closed’ dalát már áprilisban single-ként kiadták, ezzel felkeltve az érdeklődést a közelgő album megjelenése iránt. Ebben a dalban Dan Reynolds szerepe különösen jelentős. Gyerekkori traumáinak leküzdését, a mélypontokon való felülkerekedését tárja elénk, ám a melankólia helyett nagyon domináns, határozott, célratörő energiát sugároz.

 All the places I’ve been, all the blood that I’ve bled
I’ve been broken down and beat up, but I still get ahead
All the faceless embraces and the tasteless two-faces
Killed and resurrected ’cause I’ll never be dead […] 

Arra világít rá, hogy mennyire megerősödött a vele történtek által, és tulajdonképpen megállíthatatlanná vált. Ennek viszont teljes mértékben ellentmond a fentebb említett ‘Fire In These Hills’ dalszövege. Mivel az Eyes Closed’ már hónapokkal előbb megjelent, így összekeveredtek az érzelmi hullámvasút darabkái, és nehézséget okoz valódi időrendi sorrendben összeilleszteni őket. A két téma szöges ellentétben áll egymással, célszerű lett volna ez alapján fontolóra venni még kiadás előtt a dalok sorrendjét. Azonban az ütemválasztás egy igen jó döntés volt részükről, hiszen számos olyan dallal találkoztunk már a zenepiacon, amely csak lassú taktusokat használ az ilyesfajta problémák feldolgozáshoz, így az Imagine Dragons a sajátos megoldásával egyedi tudott maradni.

Kép forrása: Medios y Media / Getty Images

A frontembertől sosem állt távol, hogy bepillantást engedjen a magánéletébe szövegei által. Az idei albumukat az teszi különösen érdekessé, hogy különböző, lelkileg megterhelő eseményeket más és más módon zenésíti meg a zenekar. Ezáltal mindegyiknek eltérő a mondanivalója és a hangulata.

Ugyan a lemez dalainak száma csökkent, a zenével közvetített érzelmek intenzitása jelentősen nőtt. Hiába vannak már csak hárman a bandában, továbbra is menetelnek előre. Ezt igazolja az is, hogy az album kiadását követően elkezdték szervezni a Loom World Tour-t, mely során fellépnek minden kontinensen, az USA-tól kezdve egész Európán át Ázsiáig. Budapesten 2025 júniusában fognak koncertezni, mely eredetileg csak egy nap lett volna, de a jegyek annyira hamar elfogytak, és akkora volt az érdeklődés iránta, hogy végül kitűztek egy második napot is a magyarországi koncertjüknek.

FacebookTwitterGoogle+tumblrLinkedInDiggPinterestRedditEmail

Szólj hozzá a bejegyzéshez!

hozzászólás