Crossfit: erő, állóképesség, kitartás

A debreceni Cross-Sport egyesület vezetőedzőjétől, Reszegi Sándortól kaptunk részletes bemutatást a napjainkban igen népszerű sportágról, a crossfitről. Az Egyesült Államokat már jó ideje meghódította, hatalmas lendülettel robbant be hazánkba is ez a funkcionális edzésmódszer. Reszegi Sándor vagy ahogy a barátok és tanítványok hívják, „Reszka” segítségével betekintést nyertünk a sportág és egy profi crossfitterem kulisszái mögé.

Interjú1

 Mikor döntötted el és mi befolyásolt abban, hogy funkcionális edzésmódszerrel szerezz örömet a sportolni vágyóknak?

2009-ben ismerkedtem meg ezzel a sporttal még a katonaként. 2012 végén, miután Debrecenbe kerültem, úgy gondoltam, hogy szeretnék edzéseket tartani. Mivel nagyon megtetszett és láttam, hogy sokszínű és sok embert meg tud mozgatni, illetve mennyire sokféle mozgásformát bele lehet venni ebbe a sportba, úgy gondoltam, hogy ezzel kellene foglalkoznom

Tudomásom szerint vannak más ilyen edzésmódszerrel foglalkozó edzőtermek is a városban, de valóban a Tiétek volt az első itt Debrecenben?

Igen, én kezdtem el először crossfittet tartani Debrecenben. Nyilván ezt sokan látták és mások is belevágtak. Természetesen vannak azóta már más crossfit edzők, illetve crossfittel foglalkozó edzőtermek is.

És mindemellett a sportolóknak is nagyon motiváló az, hogy egy katona múlttal rendelkező emberrel edzhetnek és az ő „nyomdokaiba léphetnek”, tőle tanulhatnak. 

Igen, vannak olyan vendégek, akiknek ez kifejezetten tetszik. Nyilván van nekem is ebből adódóan egy stílusom, ami az edzéseken vagy akár az életben is egy bizonyos mentalitást meghatároz. Ha valaki egyszer kommandós volt, utána hiába lesz civil, mindig úgy fog gondolkodni és hozzáállni a dolgokhoz.

 Interjú2

 

Milyen korosztálynak tudod ajánlani ezt az edzésmódszert, illetve mit tapasztalsz, mely korosztály körében a legkedveltebb?

Annyira sokrétű ez a mozgásforma, hogy 7 éves kortól már lehet ezzel foglalkozni. Természetesen gyerekkorban még nincs benne annyi súlyzós rész, viszonyt van más gimnasztikai elem és saját testsúlyos gyakorlat, amivel a gyerekeknek az érdeklődését nagyon le lehet kötni. Tapasztalataim alapján 25 és 40 év között a legjobban elterjedt, de minden korosztálynak, mindkét nemben, testsúlytól és testmagasságtól függetlenül tudom ajánlani. Kiemelném a legkisebb tanítványunkat, egy kislányt, aki alig volt 8 éves, mikor elkezdett hozzánk járni. A másik szívemhez közel álló vendégünk egy 63 éves úriember, aki ugyanúgy csinálja az edzést és végzi a feladatokat, mint a nála sokkal fiatalabbak. És van még egy büszkeségem, aki szintén egy úriember. Egy balesetben elveszítette az egyik lábát és mégis meg tud minden gyakorlatot csinálni.

 Az edzőtermetek milyen lehetőségeket nyújt a funkcionális edzésmódszerek keretein belül?

Az órarendünkben szerepel még a TRX, ami egy hevederes edzésforma, saját testsúllyal kell végrehajtani a gyakorlatokat, illetve egy küzdősport ágazat is, a thaibox. A crossfiten belül 90%-ban minden megtalálható nálunk. Nyilván ebben a sportban mindig van fejlődés és úgy gondolom, hogy mindig lehet kitalálni új dolgokat vagy új eszközöket bevonni. Ezzel kell tartanunk a versenytempót nekünk is, hogy a terem mindig fejlődni tudjon.

 Azt hallhatjuk, hogy ez a sportág nagyon kemény fizikai megpróbáltatást jelent. Akinek nincs sportmúltja, hogyan kezdje el? 

A sportolni vágyókat kétféle kategória szerint tudjuk szétbontani. Az egyikbe azok tartoznak, akiknek sportmúltjuk van és akár már gyerekkorától kezdve versenyszerűen sportolnak. A másikba azok, akik eljártak tesiórára, de igazából nem sportoltak különösebben, vagy ha igen, akkor is kisebb-nagyobb megszakításokkal. Mindkét embertípus megtalálja nálunk a számításait. Egyik lehetőség az, hogy beiratkozik kezdő tanfolyamra, ahol a legalapvetőbb dolgoktól kezdve megtanulja a feladatok végrehajtásának módját, mint pl. hogyan kell megfogni egy rudat, hogyan kell leguggolni. A másik lehetőség pedig az, hogy a vendég eljön hozzánk és azt mondja, hogy ki akarja próbálni, de nem jó neki a kezdő tanfolyamnak az időrendje és bevállalja, hogy egyből beáll a már régebb óta ezzel foglalkozó emberek közé. Nyilván kisebb súllyal dolgozik, kevesebb ismétlés számot és más alapgyakorlatokat csinál. Elég sokszor személyre lebontva van tartva az edzés, ezzel próbálunk a vendégek kedvében járni.

Hogyan lehet versenyzőket képezni, illetve versenyeztetni? Mi kell ahhoz, hogy a Cross-Sport színeiben induljon egy versenyző?

Természetesen, mint minden sportágban, ebben is a legfontosabb a kitartás, mind a versenyző, mind az edző részéről. Sok-sok munka, sok edzés és nyilván tehetség is szükséges. Egy versenyzőnek ahhoz, hogy értékelhető eredményt érjen el vagy egyáltalán részt vegyen egy versenyen, áldozatokat kell hozni, akár időben, akár mentálisan. Az órarendünkben van külön versenyzői felkészítés, de aki egyéni versenyeken akar indulni, az legtöbbször meg szokott engem keresni és egy teljesen személyre bontott edzéstervet készítünk el a részére. Egy csapatverseny már bonyolultabb történet, ott két, három vagy esetleg négy fő is versenyzik. Négy főnél általában én határozom meg, mikor jöjjenek gyakorolni és próbál mindenki hozzám alkalmazkodni. A crossfitben minden versenyző magát regisztrálja a versenyekre és jelöli meg, mely teremből indul. Természetesen ilyenkor a pólókon, repianyagokon a mi logóink szerepelnek, így mondhatjuk azt, hogy a mi színeinkben versenyeznek.

Mit gondolsz, mennyire színvonalasok a magyar versenyek a nemzetközikhez képest?  

Hál istennek azt látom, hogy van fejlődés. Arra törekszenek a versenyszervező kollégáim, hogy minél jobbak, színvonalasabbak legyenek a versenyek. Mindig a pénz irányít mindent, hiszen egy versenyszervezésnek komoly költségei vannak. De nagyon fontos, hogy legyen az adott edzőnek jó versenyszervezői készsége. A nemzetközi versenyek más kategóriába tartoznak. Egy külföldi versenyen, ahol vannak cégek, akik támogatóként gyakorlatilag a szükséges pénznek a háromszorosát fizetik ki, sokkal könnyebb jó versenyt szervezni, mint pusztán önerőből. Ebben a tekintetben nagy a különbség, de jó irányba haladunk és egyre több a versenyző. Reméljük, hogy egyszer elérjük azt, hogy csak töredék részét megkapja crossfit is annak a pénznek, amit mondjuk a fociba öl Magyarország, de ez csak a saját véleményem.

Idén második alkalommal rendezett versenyt a Cross-Sport egyesület Debrecenben. Milyen visszajelzéseket kaptatok a résztvevőktől? 

Hál istennek pozitívak voltak a visszajelzések. Mi éveket vártunk arra, hogy egy versenyt megrendezhessünk. A fejemben már 2012-ben, mikor ezt az egészet elkezdtem, összeállt a verseny szervezésnek gondolata, de több évnek kellett eltelnie, hogy eljussunk szakmailag, eszközállományban, tapasztalatban, edzőkben és bírói segítségben egy verseny lebonyolításáig. Próbáltuk úgy összeállítani a versenynapot, hogy ha mi versenyzők lennénk, mi lenne az, amit elvárunk a szervezőtől. Itt gondolok az eszközökre, a bírókra, a bemelegítőhelyre, az étkeztetésre vagy az időbeosztásra. Figyelnünk kellett arra, hogy egészen távoli helyekről, pl. Sopronból is időben ideérjenek a versenyzők. A versenyzőknek tetszettek a feladatsorok, amiket összeállítottam, viszont volt idén egy ún. „rönkös tesi”, amit a katonai múltamból hoztam. Egy 100 kg-os 2,5 m hosszú farönkkel kellett négy embernek egyszerre dolgozni és különböző feladatokat elvégeznie. Itt már megoszlottak a vélemények, de pont erről szól a crossfit és ez benne a szép, hogy bármikor bármivel ki lehet színezni.

Interjú3

 Jövőre is tervben van a verseny megrendezése?

Ezt a négy fős csapatversenyt, ami tavaly is és idén is megrendezésre került, szeretném megtartani. Azt tapasztaltam a két év alatt, hogy a többi terem, versenyszervező kolléga és vezető edző is elkönyvelte már magában, hogy mi minden évben októberben csinálunk egy négy fős csapatversenyt, így ezt a hagyományt szeretnénk folytatni. Ezzel párhuzamosan már három éve szeretnék egy egyéni versenyt is csinálni a tavaszi időszakban. Még nem tudom biztosra mondani, de a fejemben már meg van a gondolata, ha biztosan lesz, meg fogja tudni mindenki.

A sportág ún. világbajnoksága a Crossfit Games. Milyen esélyeket látsz arra, hogy egyszer majd innen a Cross-Sport Debrecentől is kijut egy sportoló és összeméri erejét a világ legjobbjaival?

Minden országnak meg vanrá az esélye. Egy pillanat alatt ott lehet egy versenyző a világbajnokságon úgy, hogy jó eredményt ér el. Ezt ugye mutatta az idei évünk, amikor is egy budapesti lány, Horváth Laura, a crossfit világából villámgyorsan tornázta fel magát a világbajnokság második helyére. A termünkben is van most két-három olyan sportoló, aki, ha így folytatja az edzést, ki fog jutni a Gamesre és akár jó eredményt is elérhet. Nyilván a fiatalok előnyben vannak, könnyebben regenerálódnak, viszont korosabbak fejben komolyabban veszik. A legjobb az, ha ez a kettő össze van gyúrva.

FacebookTwitterGoogle+tumblrLinkedInDiggPinterestRedditEmail

Szólj hozzá a bejegyzéshez!

hozzászólás